Monolitik Zirkonyum Nedir Nasıl Yapılır?

Monolitik zirkonyum monoblok yani yekpare zirkonyumudur. Klasik zirkonyum diş işlemlerinden farklı olarak, porselen kullanmadan renklendirilen dişlere estetik görünüm kazandırılmaktadır.

Özel patentli monoblok zirkonyum uygulaması sanki dişlere porselen diş görünümü vermektedir. Estetik diş hekimliği tarafından bu uygulamada kırılmaya dayanıklı kuronlar üretilmektedir. Diğer işlemlerden farklı olarak daha az madde kaybı ile monolitik zirkonyum restorasyonlar yapılmaktadır. Bu uygulamada yapılan kron ve köprülerin; zirkonyum, metal ve porselen içermemesi çeşitli tedavi basamaklarını ortadan kaldırmaktadır.

Monolitik Zirkonyum Nedir?

Dişlere doğal ve estetik bir görünüm kazandıran monolitik zirkonyum ne demek?Zirkonyum üzerine porselen kullanmadan yapılan bu kaplama yöntemi günümüzde çok daha popülerdir. Zirkonyumun renklendirmesi ile gerçekleşen işlemler, tıpkı bir porseleni andırmaktadır.

Diğer tedavi alternatiflerine bakıldığında, bu uygulama daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Hastaların ve dişin durumuna göre seans süreleri değişiklik gösterse de, genellikle iki seansta hastalar sağlıklı dişlere kavuşmaktadır.

Monolitik Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Kullanım alanları ve avantajları yüksek olan yekpare zirkonyum uygulaması; çeşitli aşamaları içermektedir. İşlemlerin klinik ortamda yapılması gerekir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve tedavi yerine geçmektedir. Bu noktada klinikte uygun tanı ve teşhisin konulmasının ardından, Monolitik zirkonyum blok uygulamalarında yapılan işlemler şu şekilde sıralanır;

 • Öncelikle diş hekimi, dişlerdeki hasarı tespit ederek kaplamayı uygun yapıda şekillendirmektedir.
 • Gerekli diş ölçülerinin alınması, ölçüye uygun zirkonyum blokların tasarlanması için bilgisayar ortamından incelemeler yapılmaktadır.
 • 3 boyutlu yazıcılar aracılığıyla hazırlanan kaplamalar; bağcılar zirkonyum diş kliniğinde, zirkonyum bloklar üzerine uygulanmaktadır. Böylelikle kaplama modeli oluşturulmaktadır.
 • Dişin doğal rengine ve ölçülere uygun olan monolitik kaplama yekpare şekilde hazırlanmaktadır.
 • Hekim tarafından uygun hâle getirilen dişlere, bu kaplamaların yerleştirilmesi yapılır.
 • Bu kaplama modellerinin CAD ve CAM cihazları ile yapılması, uygulamalardaki hata oranı riskini ortadan kaldırmaktadır.
 • Bu uygulama; diş çekimi ve kanal tedavisi sonrası da yapılmaktadır. Dileyen hastalara gülüş tasarım ve diş beyazlatma işlemleri de uygulanır.

Monolitik Zirkonyum Özellikleri Nelerdir?

Birçok hastanın tercihi olan ve günümüzde sıklıkla tercih edilen monoblok zirkonyum uygulaması; artıları olan bir uygulamadır. Çocuk diş hekimliği tarafından da tercih edilmektedir. Standart zirkonyum kaplamalardan farklı olarak, çeşitli özelliklere sahiptir. Pratik bir kullanımı vardır.

Mehmet Eker Bağcılar zirkonyum kliniğinde başarılı bir şekilde gerçekleştirilen monoblok zirkonyumunun özellikleri nelerdir? Açıklanacak olursa;

 • Alerjik herhangi bir etkisi yoktur.
 • Doğal diş rengiyle eşleşen estetik bir görüntü sunar. Bu uygulamadaki amaç doğal dişlerin saydamlığını yansıtmaktır.
 • Zirkonyum kronları dişe sıkı sıkı tutunup iyi bir şekilde yapışmaktadır.
 • Kırılmalara karşı üst düzey bir dayanıklılık gösterir.
 • Metal destekli kaplamalar olmadığından dolayı, bu kaplamaların gözükmesi mümkün değildir.
 • Dişin doğal rengini yakalayabilmesi için özel boyama solüsyonları kullanılır.
 • Doğal ve genç görünmek isteyenlerin tercihleri arasındadır.
 • Bu uygulamada chipping adı verilen kopma ve kırılmalar görülmemektedir.

Standart Zirkonyum ve Monolitik Zirkonyum Farkı Nedir?

Sonradan üzerine porselen uygulanmaması ile ön plana çıkan monolitik zirkonyum,standart zirkonyum diş kaplama yöntemlerinden farklıdır. Hastalara özel olarak üretilen monoblok zirkonyum blokları ekstra bir dayanıklılık gösterir. Bu noktada monoblok ve standart zirkonyum farkları nelerdir? İşte detaylar!

Monolitik Zirkonyum Kaplama Diş UygulamasıKlasik Zirkonyum Kaplama Uygulaması
Kaplamalar dişlere blok halinde uygulanır.Kaplamalar dişlere sırayla uygulanır.
Yekpare uygulaması ile, yapılan kaplamalar daha dayanıklı olmaktadır.Klasik zirkonyum kaplamalarda kırılmalar görülebilmektedir.
Kaplamanın dış yüzeyine porselen uygulanmaz.Kaplamanın dış yüzeyine porselen uygulanır.
Işık geçirgenliği yüksek ve daha doğal bir görünüm sunar.Işık geçirgenliği vardır ancak monobloklara göre daha azdır.
Tedavi süresi kısadır.Tedavi süresi 10 güne kadar bulabilir.

Monolitik Zirkonyum Hangi Hastalar İçin Uygundur?

Diş sıkan ve dişleri aşınmış hastalar için uzun köprüler müthiş bir çözüm olmaktadır.  Uygulanan yöntem, dişlerde doğal transparanlık ve estetik görünümü sunar. Yekpare uygulamasının yapıldığı Mehmet Eker Diş Kliniği gelen ve monoblokzirkonyumuygulaması yapılan hastalar çoğunlukla;

 • Bruksist yani dişlerini sıkma problemi yaşayan hastalar
 • Dikey boyut sorunu yaşayan yani dişleri aşınmış olan ve ön dişlerinde kırık meydana gelen hastalar
 • Dayanıklı diş kaplama işlemi gerekli görülen tedaviler
 • İleri derecede diş hassasiyeti yaşayan hastalar
 • Diş tedavi süresi için kısıtlı vakti olan, özellikle yurt dışından gelen hastalar
 • Dişlerinde hasar bulunan ve bunun yanında diş eti veya renginde kayıp yaşayan hastalardır.

Monolitik Zirkonyum Yaptıranlar İçin Avantajlı mıdır?

Dişlerde kazıma işlemi sonucu yapılan monoblok zirkonyum, yumuşak ve kırılgan olmaktadır. Kaplamaların sertleşmesi için, 8 saat sinterleme yani pişirme işlemi uygulanır. Böylelikle 1200 MPa’a kadar dayanıklı estetik ve sert kaplamalar elde edilir.

Peki, bu kaplamalar avantajlı mıdır? Evet. Çünkü tamamlanan diş kaplamaları; dişlere kolay bir adaptasyon ve uyum sağlayarak ideal seviyelere ulaşır. Biyolojik kabul edilen bir materyale sahiptir. Bu nedenle herhangi bir alerjinin oluşması mümkün değil. Porselenlerde görülen küçük boyutlu kırılmaların riskini ortadan kaldırır. Tüm bu nedenlerden dolayı, oldukça avantajlı bir uygulamadır.

Monolitik Zirkonyum Zararları Nelerdir?

Her ortodontik tedavide olduğu gibi, yekpare zirkonyum tedavilerinin de çeşitli dezavantajları vardır. Çok fazla olmasa da, maliyet ve uygulama açısından çeşitli dezavantajları ortaya çıkmaktadır. Bunlar; maliyet, laboratuvar aşamalarının zor olması ve hataya yer olmayan bir laboratuvar sürecinin bulunmasıdır.

Monolitik Zirkonyum Karşı Dişte Aşınmaya Sebep Olur mu?

Tek parça ve blok olarak uygulanan monoblokzirkonyumtedavisinin karşı dişte aşınmaya neden olması muhtemeldir. Standart zirkonyum altyapılı kron restorasyonları ile karşılaştırıldığında; bu uygulamanın karşı çenede bulunan dişlerde aşınma yapması oldukça yüksektir. Özellikle diş sıkma ve gıcırdatma gibi alışkanlıkları olan kişiler, gece koruyucu plak tercih etmelidir.

Monolitik Zirkonyum Fiyatları 2023

Dayanıklı kaplama malzemesi ve ileri düzey teknolojilerin kullanıldığı monolitik zirkonyum fiyatları; standart zirkonyum, implant ve lamine diş tedavilerine göre maliyetlidir. Tabii kaplama ücretleri, tedavinin nasıl gerçekleştiği ve izlenecek yola göre değişiklik göstermektedir. Ancak maliyetinden çok, uygulamanın avantajları ve uzun ömürlü kullanımı olması göz önünde bulundurulmalıdır. Monoblok zirkonyum uygulamaları ve diğer işlemler hakkında bilgi almak için İstanbul zirkonyum kaplamakonusunda deneyimli olan; Mehmet Eker Diş Kliniği ile iletişime geçilmelidir.  Ayrıca uygulamaların fiyatları hakkında da bilgi almak mümkündür.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA Image
Reload Image
Acil Reçete Google Play'de

Sitemizin mobil uygulaması Google Play'de yayımlanmıştır. Dilediğiniz vakit uygulamamızı indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

•[ Acil Reçete ]•