Bilinci Kapalı Hasta

TEŞHİSİ KOYMAK İÇİN İLK YAPILACAKLAR….

■ Yakınları uzaklaşmalı, nabız, tansiyon, mutlak damaryolu izolayt 500 takılmalı, pupiller, babinski, EKG, hasta mutlak moniterize edilmeli , hastaya airway , O2 maskeli ambuyla verilir

■ (Vakit varsa hemogram elektrolitler için kan alınır çalışılr ama genelde vakit olmaz sevk düşünülür…)

■ Tansiyon yüksekse sistolik 160 dan aşağı inmemeli, ( indirmak için lasix konur) beyin kanaması olabilir, pupil dilate ise mezensefalonda problem, ( 3. Kç) taraf veren bulgu var mı, sağ kol va bacak hemipleji veya hemi parezi gibi, komada dahi olsa hasta inleme olur kuvvete direnç uygular, felç kol bırakınca bırakınca düşer, kuvvet olan el yavaş düşer. Babiski + ile de hemipleji desteklenir, acilde striple glukoz ölçüm cihazı varsa AKŞ bakılır genelde normal çıkar Uzman haberdar edilir, o da sevk der, hemen 112 çağrılır mobilize edilir, epikriz isim yaş TA, glukoz, babinski, taraf veren bulgu yazılır

■ AKŞ 600 veya üstü ise dahiliyeci aranır danışılır aramadan önce izotonik 1000 hızlıca verilmeye başlanır, ard arda sıvı

açığı tamamlanır. insülin dozu uzman yardımıyla ulaşılmamışsa 30- 40 ünite regüler iv veya derin im. Yarım saatlik akş takibi 250 -300 inince bırak yeter daha aşağısı veya hızlı indirme beyin ödemi yapabilir.

■ Veya hipoglisemi koması olablir bunda belirgin olan soğuk terleme olur, hipergilidemide cilt kuru olur. Bunda % 10-20

dekstroz yoksa %5 hızlıca KŞ takibi 80 – 90 da bırak uzmana havale

■ Veya bütün TA nabız EKG normal ise hastanın gözlerini bilerek kapatıyorsa gözleri kıprış kıprıştır. Bu genelde genç bayanlar orta yaş bayanlar veya genç erkekler olur= Konversiyon..

ama bu teşhisten önce yakınlarıyla konuşmak lazım tartışma var mı, yakını ölmüş olabilir gibi ve tüm tetkikler normalse medifleks ( 100cc izotnik- dekstroz) içinde diazem veya largactil im –iv veya bemiks amp im yapılr hasta istedikleri zaman götürebilirler. Yakınlarına telaşlanmamaları, zamanla geçeceği söylenir. Hasta genelde inatla baygınlık numarasını devam ettirir. Can sıkıcı bir durum… yakınlarını ikna etmek zordur. Sabırla izah etmek lazım.

■ EKG sinuzal taşikardi, 140- 180 220 olabilir bunda medifleks takılı beloc amp yavaş puşe + serum içine isoptin amp yapılır.

Hasta moniterize devam ve uzmana danış, ama genelde uzmanlar ulaşılmaz, gelmez herşeyi kendin yapman gerekeblir

hastanın nabzı 140 altına inmişse korkma. Hasta huzursuz olabilir ama tehlike yok… uzman ulaşılamıyorsa isoptin KKH 1×1 yaz gönder. İsoptin ve beloc amp arda arda düzelene kadar verilebilir.

■ EKG VF ise testere dişi görüntü 240-300 medifleks içine aritmal konur hasta şuuru yoksa defibrilasyonla 50 , 100 joul

denenebilir.

Koma Kokteyli = DONTF
%10 Dekstroz puşe + Oksijen + Naloksan + 100mg Tiamin(=4amp Bemiks) + Flumazenil(=Aneksat)

KAZA,YARALI,DÜŞME,DÖVÜLME –> ŞUUR BULANIKSA

■ önce kan kaybı durdurulmalı, mutlak sıvı takılmalı. (Hangisi varsa ama 1000 izotonk tercihtir.)

Boyundan endişe varsa boyunluk takılır,

Tansiyon, nabız, hastanın tüm vücudu elden geçirilir.

Soyulur, yara ekstremitede kırık varmı bakılır, kırık varsa atele alınmalı açık yaralar dikişten önce kabaca pansuman ve büyük pedlerle kapatılır.

Hassas bölgeler için röntgen istenir

hemogram kan kaybını araştırmak için sonraki takiple farkına bakılır.

Kırık varsa ortopediye, Yoksa sevk.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA Image
Reload Image
Acil Reçete Google Play'de

Sitemizin mobil uygulaması Google Play'de yayımlanmıştır. Dilediğiniz vakit uygulamamızı indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

•[ Acil Reçete ]•