Hipertansiyon

İki farklı zamanda ölçülen tansiyon değerlerinin > 140 / 90 mm Hg üstünde olmasıdır. Türkiyedeki prevelansı % 33 dolayın­dadır ve hastaların büyük bir kısmı asemptomatiktir. Tedavi ver­ilen hastaların ancak % 20 si normotansiftir. Hipertansiyonun % 90 – 95 vakada sebebi bilinmez. Buna primer hipertansiyon denir.

Tedavi

Tedavide beta blokerler, diüretikler, ACE inhibitörleri, an-jiotensin reseptör blokerleri (ARB), Ca kanal blokerleri ve alfa blokerler kullanılabilir. Hipertansiyon tedavisinde önemli olan hangi ajanı kullandığımızdan ziyade, tansiyonu normal değer­lere indirebilmektir. Zorunlu endikasyonlar dışında herhangi bir ajan kullanılabilir. Monoterapiye göre kombinasyon tedavisinin başarı şansı daha yüksektir.

Diabetik hastalarda ve böbrek yetmezliği olan hastalarda hedef değerler < 130 / 80 mm Hg olmalıdır ve antihipertansif olarakta ön planda ACE inhibitörü ve ARB kullanılmalıdır. Diabetik hastalarda beta blokerler ve diüretikler ikinci planda düşünülme­lidir. Hastada atrial taşikardi veya atrial fibrilasyon varsa beta blokerleri veya non-dihidropiridin Ca kanal blokerlerini kullanmak gerekmektedir. Kalp yetersizliği olan hastalarda ıse beta bloker­ler ve ACE inhibitörleri kullanılmalıdır. ACE ınhibitörleri ve ARB tedavisine başlanan hastalarda birinci haftada potasyum kontrolü yapılmalıdır. Her hastaya yaşam tarzı değişikliği, akdeniz diyeti, tuzun kesilmesi ve sigaranın bırakılması önerilmelidir.

Diabetik hasta için

Rp/

1. Delix 5 plus S: 1 x 1 sabah

   Veya

2. Olmetec plus S: 1 x 1 sabah

Yanıt alınamıyorsa

1. Norvasc 5 – 10 mg S: 1 x 1 akşam

*** Yanıt alınamayan tedavilerde kardiyoloji konsültasyonu önerilir.

*** Hipertansif aciller bir üst basamağa sevk edilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA Image
Reload Image
Acil Reçete Google Play'de

Sitemizin mobil uygulaması Google Play'de yayımlanmıştır. Dilediğiniz vakit uygulamamızı indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

•[ Acil Reçete ]•