GÖRH

Ana şikayet göğüste yanma hissidir. PPI tedavisine yanıt alın­ması ile tanı desteklenir. Atipik semptomlar (öksürük, ses kısık­lığı, retrosternal yanma, af töz ülserler, hıçkırık, diş çürükleri, ağız kokusu) ve uyarı semptomları (kilo kaybı, erken doygunluk, kanama, disfaji) olan hastalarda endoskopi bakısı önerilmektedir. GER komplikasyonlari; Baret özefagus, demir eksikliği anemisi, ülserasyon ve darlıktır.

*** 5 yıldan uzun süredir Baret özefaguslu olan hastalar en-doskopi ile takip edilmelidir

Rp/

1. Yaşam stilinde değiıiklikler;

Az yeme, yatmadan 2-3 saat önceki dönemde yemekten kaçınma, yatak baş kısmını kaldırma, yağ alımını azaltma, çiko­lata – kahve – gazlı içecekler ve alkol tüketiminin azaltılması, sigaranın bırakılması.

Kalsiyum kanal blokeden, teofilin, antidepresanlar, antikolin-erjikler ve alendronat mutlaka kullanılması gerekiyorsa profiiak-tik antiasit ve H2 reseptör antagonistleri ile birlikte verilmelidir.

2. Ranitab 150 mg / Famodin 20 mg S: 2 X 1

veya

3. Omeproi 20 mg / Lansor 30 mg / Panto 20 mg S: 1 X 1

4. Metpamid tb (PPI ve H2RA’lerin etkinliıini arttırır) S: 3 x 1 (Her yemekten 30 dk önce veya yatarken)

*** Sürekli ılaç kullanımına ve ılaç doz artımına ihtiyacı olan hastalara, medikal tedaviye cevap alınamayan özellikle genç hastalara, uzun süreli agresif medikal tedavi ıhtiyacı olan hasta­lara cerrahi tedavi önerilir. Laporoskopik fundiplikasyon başarısı %90’dan fazladır.

Rp/
1.) Gaviscon şurup 3×1

45 yaş üstü ise, ailede mide kanseri öyküsü varsa, kilo kaybı varsa, gaitada gizli kan varsa endoskopi yapılması için sevk edilmelidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA Image
Reload Image
Acil Reçete Google Play'de

Sitemizin mobil uygulaması Google Play'de yayımlanmıştır. Dilediğiniz vakit uygulamamızı indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

•[ Acil Reçete ]•