Akut Nazofarenjit

Sıklıkla kış aylarında görülür. En sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonudur. Orta kulak enfeksiyonu ve sinüs enfeksiyonları ile birlikteliği sıktır. Etken genellikle virüslerdir. 3 ay – 3 yaş arası bulgular ağır olabilir. Ani ateş, irritabilite, huzursuzluk, hapşurma ilk bulgulardır. Burun tıkanıklığı, seröz akıntı, kusma görülebilir. Orofarinkste hiperemi ve bazen vücutta nonspesifik maküler döküntü olabilir.

Ayırıcı Tanı
■   Allerjik rinit
■   Kızamık
■   Kızamıkçık
■   Hepatit

Tedavi
Destek tedavi ve nonspesifik semptomatik tedavidir. Ateş ve ağrı durumunda parasetamol, ibuprofen kullanılabilir. Burun tıkanıklığını gidermek için infantlarda serum fizyolojikli burun damlaları ile daha büyük çocuklarda lokal dekonjestan etkili damla ve spreyler kullanılabilir. Ek olarak bol sıvı gıda alınması önerilir.

Rp/
10 kg çocuk için

1.  Tonimer baby sprey S: 3 X 3 puf 
2. Tylol sirop S: 4 X 1 ölçek

Rp/
20 kg çocuk için
1.iliadin pediatrik naza! Damla S: 2 x 2 gtt (5 gün kullanılır)
2. Tylol 6 plus sirop S: 4 x 1 ölçek
   veya
3. ibuten sirop S: 4 X 1 ölçek

5 -12 yaş faranjit – tonsilit ;

1- Augmentin bid fort 70 cc

2×1 (augmentin SE 600 2×1 yeni çıkmış),

2- pedifen/ profenid süsp 4×1

yeter hasta aşırı ateşli ise damaryolu 500cc sıvı prednol 20 , novalgin amp içine (eğer sıvı takılamayacaksa pedifen le calpol süsp 3 er saat ara ile dönüşümlü verdirirsin günde ikiside beraber en fazla 6×1 yazılablir )

12- 16 yaş farenjit _tonsilit:

1- klamoks 625 tb 2×1

2. minoset plus tb 3×1

18—büyük farenjit- tonsilit;

1- klamoks 1 g 2×1 ( pen-os 1

g 3×1)

2- minoset plus 4×1

3 – doloreks 3×1

Boğaz aşırı kırmızı , solunum zorluğu var başını kaldıramıyırsa prednol 40 amp + novalgin amp yaptır,, reçete yaz.

Hasta yakınları serum ver diye tutturabilirler. Serumun faydalarını komşuları şehir efsaneleri gibi anlatmışlardır, bilmem nelere iyi geliyormuş. Uzun zaman yemek yemediyse (genelde iştahsızlık ve bulantıdan yememiştir) 500 cc dekstroz , içine prednol 40 + 2 novalgin + kristapen 1 mgu 3-4 tane ardından reçete ….

Ardından mutlak önerin “ 3 güne kadar kırgınlık, dalgalı ateş olacak, 3 günden evvel iyileşmedim diye gelme ve antibiyotiği iyileşsen bile mutlaka bitir “ demek lazım..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA Image
Reload Image
Acil Reçete Google Play'de

Sitemizin mobil uygulaması Google Play'de yayımlanmıştır. Dilediğiniz vakit uygulamamızı indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

•[ Acil Reçete ]•