Renal Kolik

Renal kolikte önemli olan şey, bulguların akut batınla ayrımının yapılmasıdır. Çünkü akut batın acil cerrahi gerektirir fakat renal kolik için cerrahi gerekmez.

Anamnez, muayene ve tahlil sonuçlarında ani başlangıçlı ağrı, defans/ rebound varlığı, lökositoz, grafide hava sıvı seviyesi, diafram altı serbest sıvı varlığı akut batını destekler. IV sıvısı takılı şekilde ve nazogastrik sondayı da takıp mideyi biraz boşaltarak hiç bir ilaç vermeden sevk et. NG takılmakta zorluk çekiliyorsa bu basamak atlanabilir.

Eğer yukardaki bulgular olmadan, yavaş başlangıçlı ağrı, kostovertebral açı hassasiyeti, TİT’te eritrosit, grafide taş varsa, kramp tarzında gelip geçen ağrı varsa renal kolik ihtimali yüksektir.

Bu durumda 100 cc SF içine 1 amp buscopan koyup IV olarak ver. Yarım saat sonra ağrısı devam ederse 1 amp dicloron (IM) yaptır. Ateşi varsa idrar yolu enf eklenmiş olması ihtimali nedeniyle antibiyotik ver. Şu reçeteyi yazarak gönder :

Rp/
1-Amoklavin 1000 mg tb 2×1 (7gün)

2-Buscopan tb 3×1

3-Parol tb 4×1

Renal kolik tipik belirti; hasta bir tarafa yamularak, inleyerek gelir, yüzünde soğuk terleme , öğürme-kusma olabilir veya olmaz. ( ağrı fazlaysa vardır) Ağrı belinden başlar, göbeğe ve kasıklara vurur ve artıp azalan bir ağrı vardır. 2-5 dk korkunç inletir, 2- 5 dk azalır ama tam kesilmez .

Yapılacaklar; diclomec/ myadren/ voltaren amp + buscopan amp karıştırılarak im yaptırılır ( Voltaren amp ve buscopan enjektöre hızlı çekilirse bulanır, yavaş çekilirse bir şey olmaz) Eğer narkotik analjezik varsa aldolan veya contramal yaptır

TİT ve DÜS grafi de taş var veya görülmez. % 70 opaktır grafide görülür. Görülmüyorsa yok anlamına gelmez. TİT de eritrosit 5 den yüksekse taş ihtimalini destekler, normalde olabilir.

Renal kolik te diklofenak 1. Sırada tercih… im yapılır, eğer hasta aşırı kusmuşsa sıvı kaybı varsa 1000 cc izotonic içine 3 buscopan amp, Tilcotil flakon 2-3 adet , 2 novalgin olabilir

Rp/

1- voltaren/ diclomec SR tb 2×1

2- buscopan plus tb 4×1 tit te lökosit 5 den fazla ise

3- azosilin tb 3×1

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA Image
Reload Image
Acil Reçete Google Play'de

Sitemizin mobil uygulaması Google Play'de yayımlanmıştır. Dilediğiniz vakit uygulamamızı indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

•[ Acil Reçete ]•