Solunum Sıkıntısı

1.) Ventolin verilir. (2 yaş altında verilmez)

2.) 500 cc SF içine 1 mg/kg prednol katılarak verilir.

3.) Oksijen verilir.

4.) Ateş vb enfeksiyon bulgusu varsa 6 yaş üstüne Amoklavin 400 mg süsp 2×1, 6 yaş altına Amoklavin 200 mg süsp 2×1 reçete edilir. Calpol ile pedifeni dönüşümlü kullanması söylenir. Çocuk polikliniğine yönlendirilir.

5ay- 3yaş arası solunum zorluğu;

Bu yaşta ensık hırıltılı ( ral, ronküs belirgin, kostal çekilmeler az veya çok olablir) ve ateşsiz RSV, Parainfluenza kaynaklı BRONŞİOLİT dikkatli olmak gerekir.. tablo duruma göre tehlikeli.. burda korkulan sekonder bakteriyel enf eklenmesi ( eğer olursa ateş eklenir) mutlak yapılacaklar ; 02 , ventolin – pulmikort nebül ikisi de maskenin haznesine karıştırılıp verilebilir , damaryolu açılmalı ( çocuğa takmak zor olabilir servis hemşiresinden yardım istenebilir) serum sıvılar (izotonik , izolayt, dextroz maksat sıvı olmalı, sıvı iyi bir antimukotik, ve ilaçların iv verilmesine fırsat olur)

1 yaş altı 150- 250 cc 3y 500 cc takılabilir, serum içine 1- prednol 10 mg ( piyasada 20-40 mg var varsa prednisolon amp 25 mg var, prednol kg’a göre hesaplanıp oral da veriliyor) 2- varsa seftriakson (novosef , desefin0,5 g) veya sefazolin 0,5 g serum sıvılar (izotonik , izolyt, dextroz maksat sıvı olmalı) 1 yaş altı 150- 250 cc, 3y 500 cc takılabilir, Yani 02, nebül , sıvı, prednol, antib. Mutlak olmalı….. bu tedaviyi yap kral sensin… çocukta yarım saat-1 saat sonra belirgin rahatlama olur.. bundan sonra uzman varsa ona havale et yoksa (bu hasta yatırılmalı, uzman yoksa

Rp/

1- sefazol 0,5 amp, 10 adet 2×1,

2 – Asist ped süsp, 3×1,

3- peditus süsp 3×1 (ateş varsa 1y altı paranox spp 2×1)

4 – prednisolon amp veya prednol amp 20 2 adet 1x½

Hastayı gözlemde tut, 12 saat sonra tekrar et (sadece seftriakson veriyorsan antibiyotiksiz çünkü 24 saatte bir verilir.)

Bu tedavi aynen bronşit bronkopnomoni, ve pnomonide de geçerli…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA Image
Reload Image
Acil Reçete Google Play'de

Sitemizin mobil uygulaması Google Play'de yayımlanmıştır. Dilediğiniz vakit uygulamamızı indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

•[ Acil Reçete ]•